İade Şartları

Ürünüm hatalı, ne yapmalıyım?

www.aswatrade.com ‘dan satılan tüm ürünler üretici firma garantisi altındadır. Satın aldığınız ürünler hızlı tüketim ürünü olup paketten açıldığında veya kullanılma durumu varsa kullanımı süresince deforme olursa, garanti kapsamına çıkar ve www.aswatrade.com sorumluluğu dışındadır.

Cayma hakkı

Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği ‘nin 5. Maddesine göre, müşteri, “Ürünü teslim aldığı tarihten itibaren yedi gün içerisinde geri iade edebilirsiniz. Buna göre, müşteri, ürünü aldıktan sonra, 7 gün içerisinde iade etme hakkına sahiptir. Bu madde hakkında geniş bilgi almak isterseniz Kullanım ve Satış Şartları sayfamızı inceleyebilirsiniz. Aswatrade.com bu konuda sizlere kanunlar çerçevesinde yardımcı olacaktır.

Cayma hakkından faydalanabilmek için;

1) İadenin, satın alınan ürünün ambalajı açılmadan, tahrip edilmeden, bozulmadan ve ürün kullanılmadan teslim tarihinden itibaren yedi (7) günlük süre içinde gerçekleştirilmesi gereklidir. Ürünün kutusu üzerindeki, ithalatçı veya üretici firma tarafından yapıştırılmış olan etiketlerin ya da bandın yırtılması, vakumlu veya jelatinli ambalajın açılması durumlarında, iade talepleri kabul edilmemektedir. İade etmek istediğiniz ürün ile ilgili görüşlerinizi içeren bir iade dilekçesinide kutunun içine koyunuz.

2) Ürünün kutusu üzerindeki, ithalatçı veya üretici firma tarafından yapıştırılmış olan etiketlerin ya da bandın yırtılması, vakumlu veya jelatinli ambalajın açılması durumlarında, iade talepleri kabul edilmemektedir.

3) Haktan faydalanmak için, satın alınan ürüne herhangi bir zarar gelmemesi ve ürünün tekrar satılabilecek durumda olması gerekir.

4) Müşteri, ürünü, kendisine teslim edildiği andaki durumu ile geri vermekle ve kullanım söz konusu ise kullanma dolayısıyla malın ticari değerindeki kaybı tazminle yükümlüdür.

5) Müşterinin özel istek ve talepleri uyarınca üretilen veya üzerinde değişiklik ya da ilaveler yapılarak kişiye özel hale getirilen mallarda cayma hakkı kullanılamaz.

6) Niteliği itibariyle iade edilemeyecek, hızla bozulma veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan mallarda cayma hakkı söz konusu değildir.

7) Ürün arızalı, hasarlı veya ayıplı değil ise özel istek üzerine iptal veya iade edilemez.

 

Kargo masrafını kim öder?

Cayma Hakkı kullanılarak iade edilen ürünler için kargo masrafı müşteriye aittir. Ürün arıza ve bizden kaynaklanan problemlerdeki değişimlerde kargo ücreti satıcıya aittir.